Giresunluların Buluşma Adresi

Tavsiye Et Günün Haberleri Sitene Ekle Ana Sayfam

Künye

   GENÇ GİRESUNLULAR GİRESUNSPORUN YANINDA    Fındık üreticilerini umutlandıran sözler    GİRESUNSPOR’A SON DAKİKA ŞOKU; 2-1    Bayrampaşa Giresunlular Derneği Mevlit düzenledi.    BAYRAMPAŞA GİRESUNLULAR DERNEĞİ ŞEHİTLERİNE MEVLİT    Ege Ordu Komutanı Abdullah Recep    Giresun 3 Kahramanı Şehit Verdi    GOP Belediyesi Giresun İftarı    Tirebolu'da Trafik Uygulamasına Tepki    Giresun Adası'na Dubai Tipi Otel   

 
 ARŞİVDE ARAMA

 

 
Şenol SAYGILI
18 Aralık 2016 Pazar
EĞİTİM ŞART

EĞİTİM ŞART

''De ki: Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu? Doğrusu ancak aklı selim sahipleri öğüt alır.'' (Zümer, 39/9 Ayet). İlk insan Hz. Âdem’den beri eğitimin önemi artarak devam etmiştir, artmaya da devam edecektir. Çağımızda fertlerin doğru bilgiye ulaşabilmesi, sağlıklı toplumsal ilişkiler kurabilmesi ve iyi bir meslek elde edebilmesi için eğitim çağımızın en önemli ihtiyaçlarındandır. Eğitim ve öğretim kelimelerin tanımları Türk dil kurumu sözlüklerinde şu şekildedir.

Eğitim: 1.Çocukların ve gençlerin toplum yaşayışında yerlerini almaları için gerekli bilgi, beceri ve anlayışları elde etmelerine, kişiliklerini geliştirmelerine okul içinde veya dışında, doğrudan veya dolaylı yardım etme, terbiye.

Öğretim : 1. isim Belli bir amaca göre gereken bilgileri verme işi, tedris, tedrisat, talim. 2. Öğrenmeyi kolaylaştıracak etkinlikleri düzenleme, gereçleri sağlama ve kılavuzluk etme işi. Eğitim(terbiye) – öğretim(talim) et-tırnak gibi birbirinden ayrılması mümkün değildir. “Talim olmadan terbiye olmaz, terbiye olmadan eğitim olmaz. ... Okumadan geçen üç günden sonra konuşma tadını kaybeder .”(Çin atasözü)..

Hedefimiz: Kesinlikle iyi birey yetiştirmek olmalıdır. Her yönüyle iyi birey, ahlaken iyi yetişmiş, Türk toplumuna ailesine çevresine, vatanına ve devletine faydalı gençler yetiştirmeliyiz. Bizler her yetiştirdiğimiz kişiler, yarın bir yerlerde siyasetçi, öğretmen, mühendis, doktor, savcı, işçi, esnaf olacak. İyi yetiştirirsek görevlerini layıkıyla yaparlar. Akılını kimseye kiraya vermeyen, vagon değil lokomotif olan, araştıran, sorgulayan,irdeleyen,üreten bir gençlikten bahsediyoruz.Düşünmeyen, okumayan ve kendisini yetiştirmeyen gençlik de özgür olamaz.

Sultanuş-şuara(şairlerin sultanı) üstat Necip Fazıl KISAKÜREK’in tabiriyle;” Kim var? ' diye seslenilince, sağına ve soluna bakmadan fert fert 'ben varım! ' cevabını verici, her ferdi 'benim olmadığım yerde kimse yoktur! ' fikrini besleyici bir dâva ahlâkına kaynak bir gençlik…” Bir gençlik düşününki toplu taşıt araçlarına binerken yaşlı, hamile, bayan ve çocuk demeden birbirlerini ite kaka binen, büyüklerine yer vermemek için uyuma numarası yapan, sokaklara caddelere çöp atan ve tüküren, kitap okumayan, elinden cep telefonu düşmeyen, televizyondaki dizi filmlere çakılı kalan, vaktinin çoğunu malayani, boş işlerle geçiren bir gençlik…

Fatih Sultan Mehmet Han 21 yaşında İstanbul’u fethediyor, çağ açıp çağ kapatıyor. Bizimkiler 21 yaşında evin yolunu bulamayan bir gençlik… Dursun GÜRLEK’in ifade ettiği gibi, yerlere tükürenlerin sayısı bugün geçmişe nazaran biraz fazladır. Eskiden de maalesef caddeler ve sokaklar, yerlere tükürülmek suretiyle kirletiliyordu. Uyarılarla ve para cezasıyla bu çirkin alışkanlığın önüne geçilemeyeceğini anlayan atalarımız, başka bir yöntem kullanmak zorunda kalmışlardı. Devletten veya vakıflardan maaş alan bir takım görevliler, ellerinde birer kap kül ile sokak sokak geziyorlar, nerede tükürük ve balgam görürlerse, üzerlerine bir miktar kül serpmek suretiyle kapatıyorlardı. Böylece gelip geçenleri iğrendiren çirkin görünüşlerin ortadan kalkmasını sağlıyorlardı.

Fatih Sultan Mehmed’in “tababetle ilgili” vasiyetnamesinde ise, konu hakkında şunlar söyleniyor:.

“Ben ki İstanbul Fatihi abd-i âciz Fatih Sultan Mehmet bizatihi alın terimle kazanmış olduğum akçelerimle satın aldığım, İstanbul’un taşlık mevkiinde kâin ve malumü’l- hudut olan 136 bap dükkanımı aşağıdaki şartlar muvacehesinde vakf-ı sahih eylerim.

Şöyleki: Bahis edilen bu gayr-i menkulatımdan elde olunacak nemalarla İstanbul’un her sokağına, ikişer kişi tayin eyledim. Bunlar ki, ellerindeki bir kap içerisinde kireç tozu ve kömür külü olduğu halde günün belirli saatlerinde bu sokakları gezeler. Bu sokaklara tükürenlerin, tükürükleri üzerine bu tozu dökeler ki, yevmiye 20’şer akçe alsınlar.” Yine dedelerimizden bir örnek verirsek; Beylerbeyi teşrifatında, zira kadınıyla erkeğiyle o kadar nazik ve kibarlar ki vapura binerlerken herkes birbirlerine “buyurunuz efendim, önden buyurunuz canım efendim diye kenara çekiliyor, lakin karşısındaki “ olmaz efendim bendeniz zatıâlinizin önünden nasıl geçerim, rica ederim siz önden buyurunuz” diye karşılık verirken zaman geçiyor. Bir de arkadan gelen en az elli kişinin de aynı protokolü gerçekleştiğini düşünün efendim, tabii zaman da bu nezaket faslıyla beraber geçip gidiyor.

(Meryem Aybike Sinan) Bir yıl sonrasını düşünüyorsan tohum ek, Ağaç dik on yıl sonrası ise tasarladığın, Ama yüz yıl sonrası ise düşündüğün, halkı eğit. Bir kez ürün verir ekersen tohum, Bir kez ağaç dikersen on kez ürün verir Yüz kez olur bu ürün eğitirsen halkı. Balık verirsen bir kez doyurursun halkı, Öğretirsen balık tutmasını hep doyar karnı. Yukarıdaki dizeleri, Kuan -Tzu adlı eski bir Çin ozanı yazmış. Kuan- Tzu M.Ö. bin yıllarında bu güzel, anlamlı ve düşündürücü sözleri söylemiş. Bu sözlerin günümüzde de değerlerinden hiçbir şeyi yitirmediği ortaya çıkıyor.

Ezcümle(sözün özü): Bir ulusu yıkmak için atom bombasına veya uzun menzilli füzeye gerek yoktur. Eğitim kalitesini düşürün yeterlidir. Sağlam çocuklar yetiştirmek, bozuk insanları düzeltmekten daha kolaydır. Güçlü ve kalkınmış bir devletin yolu da eğitimden geçmektedir.

Şenol SAYGILI

Eğitimci- Araştırmacı

Bu Yazı Toplam 2419 Defa Okunmuştur
Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı

  Haftanın Yazarı
Seyfullah ÇİÇEK
FINDIK MANİFESTOSU
Prof. Dr. İbrahim BALCIOĞLU
FUTBOL
Ahmed ÇITLAKOĞLU
FINDIK BORSASI
Şenol SAYGILI
EĞİTİM ŞART
   Diğer Yazarlar

 

 

 

 :: Ana Sayfa :: Günün Haberleri :: Haber Arşivi :: İletişim

  Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2000-2006 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Sayfa Üretimi: 0.6670  | Teknik Destek: Cizginet
Online:  Bugün: 115 Toplam: 1,148,631
Haberler artık Outlook'ta